Dôchodok

Ste pripravení užívať si zlaté roky bez finančných starostí? V našej spoločnosti chápeme, že plánovanie dôchodku môže byť zdrvujúce. Preto ponúkame širokú škálu služieb plánovania dôchodku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vaše ciele čo najefektívnejšie a bez starostí.

Náš tím skúsených poradcov s vami bude spolupracovať na vytvorení individuálneho dôchodkového plánu, ktorý bude spĺňať vaše jedinečné potreby a ciele. Máme vedomosti a skúsenosti, ktoré vám pomôžu robiť informované rozhodnutia o vašej finančnej budúcnosti – od II. a III. piliera až po maximalizáciu dôchodku využitím privideného investovania a čerpania doživotných rent.
Nedovoľte, aby vás neistota v súvislosti s odchodom do dôchodku naďalej brzdila. Urobte prvý krok k finančnej slobode a naplánujte si konzultáciu snami ešte dnes.

Sme pripravený Vám pomôcť zrealizovať Vaše očakávania a sny!

photo11-minUrčite áno! A to hneď z niekoľkých dôvodov. Demografický vývoj a sociálny systém na Slovensku bude mať čoraz väčší problém zabezpečiť dôstojný dôchodok a zároveň sa bude naťahovať dôchodkový vek, otázka je, či budeme schopný vykonávať svoju činnosť aj v pokročilom veku.

photo11-min

Už! Čim skôr sa začneme pripravovať na svoj dôchodok, o tom menšia čiastka mesačne mi bude stačiť na to, aby som nadobudol finančnú slobodu a istotu, že bude o nás postarané aj keď už nebudeme môcť vykonávať svoju aktívnu činnosť.

photo11-min

Môže, niekedy musí! Mnoho zamestnávateľov ponúka príspevok pre zamestnancov na doplnkové dôchodkové sporenie ako benefit pre zamestnancov, pri niektorých druhoch povolania je príspevok zamestnávateľa povinné.

Individuálne! Záleží na našich cieľoch a očakávaniach, aké máme na dôchodku, na vstupnom veku, kedy si začnem odkladať alebo investovať, kedy plánujem ukončiť svoju aktívnu činnosť a akú náhradu môžem očakávať od štátu.

Áno aj nie! Pri niektorých formách vytvárania dôchodku si môžeme nasporenú sumu vybrať celú jednorazovo, v niektorých situáciách aj predčasne, v iných zas budeme dostávať dôchodok vo forme renty a mesačnej výplaty.

Áno! Aj si ho tvoríme, všetci zamestnanci a platcovia odvodov a to povinne. Odvodmi do sociálnej poisťovne si tvoríme dôchodkové zabezpečenia. V prípade splnenia zákonných podmienok si práve časť týchto odvodov dokážeme zhodnocovať v starobnom dôchodkovom sporení

Ako funguje dôchodkový systém

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ako si tvoriť dôchodok

Prvý pilier

Jedná sa o povinný spôsob, avšak, peniaze si neodkladáme sami pre seba. V prípade prvého piliera si 18% zo svojho príjmu/vymeriavacieho základu odvádzame do sociálnej poisťovne, ktorá tieto peniaze vypláca ďalej aktuálnym dôchodcom a všetkým ostatným poberateľom dávok. V minulosti prvý pilier bol adekvátnym riešením dôchodkov, dnes je to však inak a to hlavne z demografického vývoja.
Sociálna poisťovňa nebude v budúcnosti schopná zabezpečiť adekvátny dôchodok pre všetkých, preto sa dôchodkový vek bude musieť zvyšovať a priznaný dôchodok neustále znižovať. Aj toho dôvodu je veľmi dôležité riešiť dôchodok viacerými spôsobmi a čo najskôr

Druhý pilier

Jedná sa o dobrovoľný, v niektorých situáciách o povinný pilier, ktorý nás však teoreticky nič nestojí. Práve tých 18% ktoré by sme tak či tak odviedli vo forme odvodov do sociálnej poisťovne sa rozdelí na 2 časti, kde 12,5% pokutuje do spomínanej sociálnej poisťovne a zvyšných 5,5% ide na náš účet, starobné dôchodkové sporenie v dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Odvody sa pravidelne investujú a správne zvolenou investičnou stratégiou dlhodobo zhodnocujú a práve tým si na dôchodok dokážeme prilepšiť. Druhý pilier je navyše dedičný, tým pádom v prípade, že sa dôchodkového veku nedožijeme, naše investované peniaze zdedia pozostalí.

Výhody:

  • Žiadne výdavky navyše – nič nás to reálne nestojí
  • Vlastný výber investičnej stratégie
  • Účet je dedičnú
  • Správnou investičnou stratégiou možnosť značného prilepšenia na dôchodok

Tretí pilier

Doplnkové dôchodkové sporenie, dobrovoľný pilier, avšak v istých pracovných pozíciách je zamestnávateľ viazaný povinnosťou prispievať zamestnancovi príspevkom na doplnkové dôchodkové sporenie.
Tretí pilier je úplne nezávislý od prvého a druhého piliera a práve tretí pilierom nám dokáže vykryť rozdiel vo výpadku príjmu pri odchode na dôchodok a našich očakávaných výdavkov na dôchodku.

Výhody:

  • Možnosť využiť príspevky zamestnávateľa
  • Vlastný výber investičnej stratégie
  • Účet je dedičný
  • Nezávislý od prvého a druhého piliera
  • Možnosť dôchodok čerpať skôr, ako v štátom určenom dôchodkovom veku

Štvrtý, piaty, šiesty pilier

Všetko, čo si dnes odkladám, aby som na dôchodku mal z čoho žiť, sa dá považovať za dôchodkový pilier. Či už si odkladám peniaze do vankúša a pred dôchodkovým vekom sa ich nedotknem, respektíve využívam investičné alebo kapitálové životné poistenie, investície, všetko sa môže považovať za dôchodkový pilier a každé z riešení má svoje výhody a nevýhody, možnosti a riziká, práve preto je dôležité si naštudovať všetky možnosti, alebo sa poradiť so skutočným odborníkom, ktorý vám dokáže vypracovať plán šitý na mieru, podľa vašich očakávaní a potrieb

Krátke odporúčanie

Určite sa nespoliehajte na vytúžený dôchodok od štátu, s veľkou pravdepodobnosťou by ste ostali sklamaný.

Dôchodok je téma, ktorou by sa mal zaoberať každý jeden človek, nakoľko fakt, že dnes som aktívny a dokážem pracovať, nie je garanciu, že takto isto budem vedieť pracovať aj o 15 – 20 rokov a už vonkoncom nie pár rokov pred dôchodkom, v 60. až 65. roku života.

Platí jednoduché pravidlo, čím skôr začnem, o to menej ma to bude stáť, avšak, keď budem príliš dlho čakať, môže sa stať, že to už nestihnem.

Odporúčanie znie začnite, peniaze odkladané na dôchodok sú stále Vaše peniaze, akurát, že teraz, kým vieme pracovať si ich odložíme, aby sme mali  po čom siahnuť keď už pracovať nebudeme schopný.